- A MOL Románia 313.500 lej támogatást nyújt a fogyatékkal élő, krónikus betegségben szenvedő vagy súlyos betegségből lábadozó gyermekek és fiatalok megsegítésére
- A pályázatok benyújtásának határideje 2015. október 30.
- A MOL Gyermekgyógyító Díjat a nagyenyedi Hip-Tep Lovasterápiás Egyesület kapta
- A MOL Románia hat év alatt több, mint 1.760.000 lejjel támogatott 109 olyan pályázatot, amelyek révén 8.000-nél több, fogyatékkal élő gyermeket segítettek
Bukarest, 2015. október 1 – A MOL Románia és A Közösségért Alapítvány hetedik alkalommal hirdette meg a MOL Gyermekgyógyító Programot, amelynek célja a krónikus betegségekben szenvedő, fogyatékkal élő vagy hosszas kórházi kezelés után lábadozó gyermekek élményterápiás vagy művészeti terápiás kezelésének támogatása. A 313.500 lej összértékű támogatásra azok a civil szervezetek pályázhatnak, amelyek ilyen terápiás foglalkozásokat szerveznek.
A MOL Gyermekgyógyító Program hetedik kiírásának meghirdetésére Bukarestben, a Marie Curie Gyermekklinikán került sor, 17 olyan civil szervezet képviselőinek részvételével, amelyek a tavaly támogatást nyertek, most pedig bemutatták a terápiás foglalkozások eredményeit.
„Megörvendeztet és büszkeséggel tölt el, hogy Gyermekgyógyító Programunk révén immár hat éve segíthetjük a fogyatékkal élő gyermekeket. Csapatunk számára a program kedvezményezettjei az erőt és bátorságot testesítik meg. A program révén mellettük álltunk küzdelmükben, figyelemmel követtük fejlődésüket és állapotuk jobbulását saját győzelmünknek is tekintettük.” - nyilatkozta Daradics Kinga, a MOL Románia ügyvezető igazgatója.
Az idén odaítélt MOL Gyermekgyógyító Díjat a nagyenyedi Hip-Tep Lovasterápiás Egyesület, a 2014 folyamán legsikeresebben megvalósított pályázatért kapta. A díj kitüntetettjeként a Hip-Tep Egyesület teljes pályázati támogatást, 20.000 lejt nyer, és jogosultságot arra, hogy egy tagot küldjön az idei kiírás pályázatait elbíráló zsűribe.
A tavalyi díjazott Little People Egyesület a díjjal járó összeget a rákos betegséggel élő gyermekek javára fordította, Bátor Oroszlán elnevezésű foglalkozását kiterjesztette a Maros Megyei Kórház Gyermekklinikai részlegére.
„A hatodik kiírásban támogatott foglalkozások során erősödött együttműködésünk az oktatásban részt vevőkkel: önkéntesként dolgozó kinetoterapeuta egyetemi hallgatók hidroterápiás tevékenységükről készítenek szaktanulmányt, a lovasterápia szakvéleményezésére pedig egyetemi oktatók vállalkoztak. A támogatott egyesületek tudományos igényű módszereket és eszközöket alkalmaztak a gyermekek állapotában tapasztalható változások méréséhez. Ily módon válnak a nagyközönség számára egyre ismertebbé és elfogadottabbá ezek a típusú foglalkozások.” - nyilatkozta András Imre, A Közösségért Alapítvány ügyvezetője.
A MOL Gyermekgyógyító Program keretében egy civil szervezet legfeljebb 20.000 lej támogatást nyerhet előfinanszírozás formájában, amelyet 2015. december és 2016. augusztus között megvalósítandó projektre fordíthat. A pályázatok leadási határideje 2015. október 30. A programban a támogatásokra fordítandó keretösszeg 313.500 lej. A program előző hat kiírása során a támogatások összértéke meghaladta az 1.760.000 lejt, mely több mint 8.000 gyermek számára jelentett segítséget.
A MOL Románia Gyermekgyógyító Programját A Közösségért Alapítvánnyal együttműködésben szervezi. A program tájékoztatója és az adatlapok letölthetők a www.pentrucomunitate.ro és a www.molromania.ro honlapokról.
A hatodik (2014) kiírás során megvalósított nyertes pályázatokról
A támogatott pályázatok megvalósítása révén a sajátos nevelési igényű gyermekek számára különféle terápiás foglalkozásokat szerveztek: lovasterápiát Nagyenyeden, Temesváron és Nagykárolyban, zeneterápiát Nagyszebenben és Temesváron, multiszenzoriális terápiát Sepsiszentgyörgyön, kombinált terápiát, valamint kutyás terápiát Csíkszeredában és művészetterápiát Bákóban, Nagyváradon, Suceaván és Zilahon. Rákos betegséggel élő és hallássérült gyermekek számára táborokat szerveztek Mezősályiban és Konstancán, a Little People Egyesület Bátor Oroszlánja pedig a Maros Megyei Kórház Gyermekklinikájára beutalt gyermekeknek és serdülőknek nyújtott segítséget.
A nagyenyedi Hip-Tep, a temesvári HorsEmotion és a nagykárolyi Equusegyesületek lovasterápiás foglalkozásokat biztosítottak 80, fogyatékkal élő gyermek számára, és közreműködtek az első országos lovasterápiás konferencia megszervezésében.
A bukaresti Audiosofia Egyesület drámaterápiás foglalkozásain több mint 80 gyermek vett részt, akik három színpadi előadást mutattak be a fővárosban, a tengerparton és Brassópojánán.
A nagyváradi Hospice Emanuel Alapítvány és a bákói Lumina Egyesületéletveszélyes és gyógyíthatatlan betegséggel élők számára szervezett foglalkozásokat a szülők és családtagok bevonásával.
A sepsiszentgyörgyi Életfa Családsegítő Egyesület és a csíkszentmártoni Prosperitas Vitae Egyesület multiszenzoriális, illetve kombinált terápiás foglalkozásai hozzájárultak a különböző gyógymódok hatékonyságának növeléséhez.
A kolozsvári Kozmutza Flóra Egyesület hidroterápiás tevékenysége 10 autista és halmozottan sérült gyermek állapotának javítását célozta. A foglalkozásokat 10 önkéntes egyetemi hallgató segítette.
Zilahon, a ritka betegségekkel foglalkozó egyetlen országos intézményben, 45 gyermek vett részt művészetterápiás foglalkozásokon az ottani Prader Willi Egyesület szervezésében. Hasonló terápiás tevékenységet szervezett a suceavai Szentjánosbogarak Egyesület 20 cukorbeteg gyermek számára.
A csíkszeredai Elfi Egyesület és a klopotívai (Hunyad megye) Ioana Humanitárius Egyesület állat-asszisztált terápiás foglalkozásain 54 olyan gyermek vett rész, akik gyermekotthonokban élnek, vagy speciális oktatási intézményekben tanulnak.
A Yuppi Tábormozgalom Egyesület rákos betegségekkel élő gyermekek számára szervezett élményterápiás tábort.