- A MOL Románia kihirdeti a MOL Gyermekgyógyító program eredményeit, amely révén 300.000 lejjel támogatja azokat a fiatalokat, akik alternatív terápiában részesülnek
- 2009 óta a MOL Románia közel 1,2 millió lejt fordított a több mint 6.600 gyereket érintő pályázatok támogatására
- Ez az első év, amikor MOL Gyermekgyógyító Díjat nyer az a civil szervezet, amely a most támogatandó 18 szervezet közül a legjobb pályázatot valósítja meg
Temesvár, 2013. december 2. – A MOL Románia és A Közösségért Alapítvány ma Temesváron hozta nyilvánosságra azon civil szervezetek névsorát, amelyek 300.000 lej összértékű támogatásban részesülnek 692 fogyatékos, krónikus betegségben szenvedő, vagy súlyos betegség után lábadozó gyerek megsegítésére a MOL Gyermekgyógyító program ötödik kiírásának keretében.
„A MOL Románia ötödik éve megszakítás nélkül támogatja a különleges igényekkel élő gyermekek segítését célzó alternatív terápiás programokat, mert úgy véljük, hogy ezekre állandó igény van. A program magas színvonalát jelzi a benyújtott pályázatok megalapozott szakmai háttere, valamint a finanszírozott projektek eddigi eredményei is. A MOL Gyermekgyógyító program kezdeményezőiként a krónikus beteg gyerekek és családjuk életminőségének javításához kívánunk hozzájárulni, szakemberek bevonása által” – nyilatkozta Daradics Kinga, a MOL Románia ügyvezető igazgatója.
A pályázatok száma minden korábbi évet felülmúlt. A 150 pályázó szervezet olyan alternatív gyógyterápiás foglalkozások támogatását igényelte, amelyeket 2013. december 15. és 2014. augusztus 31. között szerveznek.
A zsűri döntése szerint 18 szervezet részesül 300.000 lej összértékű támogatásban. Az eredményhirdetésen jelen volt dr. Violeta Stan temesvári gyermek-neuropszichiáter, a Temesvári Orvosi Egyetem tanára, a zsűri elnöke.
„A program nem csupán anyagi támogatást hivatott nyújtani a gyermekek jóllétében érdekelt közösségek számára, hanem ezek fejlesztésére is hangsúlyt fektet a szakemberek által biztosított beavatkozási módszereknek és terápiáknak köszönhetően” – nyilatkozta dr. Violeta Stan.
A nyertes szervezetek Bukarestben, illetve Bákó, Bihar, Călărași, Fehér, Galac, Hargita, Kolozs, Konstanca, Maros, Neamț, Szeben, Szilágy és Temes megyékben működnek. A benyújtott pályázatok szakterületei: művészetterápia, zeneterápia, játékterápia, multiszenzoriális terápia, drámaterápia, színházi műhelygyakorlatok, állatok segítségével végzett terápia, lovasterápia, rehabilitációs tevékenységek és különböző készségek fejlesztése.
Az eredményhirdetésen jelenlévők megtekintették a Little People Egyesület önkénteseinek bemutatóját. „A mesék világában a Bátor Oroszlánnal” elnevezésű pályázatának megvalósítása során az egyesület az idén meglátogatott 370, onkológián kezelt gyereket és fiatalt, kiképzett 35 önkéntes egyetemistát és felkészített 170 óvodást és kisiskolást a rákos betegségben szenvedő társaik megértő segítésére.
„Egyre több civil szervezet törekszik arra, hogy a sérült gyerekek sikeres pszicho-szociális reintegrációját célzó tevékenységébe egészséges gyerekeket vonjon be. A gyergyószentmiklósi Hóvirág Egyesületnél együtt táncolnak a fogyatékos és egészséges gyerekek. A Little People Egyesület Bátor Oroszlánja iskolákba és óvodákba látogatott, hogy felkészítse az egészséges gyerekeket a beteg társaik elfogadására és segítésére. A Pașcani-i Speciális Iskola fazekasműhelyében együtt dolgoznak a város más iskoláinak tanulói az ottani fogyatékos diákokkal. A nagyenyedi Hip-Tep Egyesület Lóháton egyformák vagyunk jelmondattal szervezett foglalkozásai tágítják a sérült gyerekek reintegrációs lehetőségeit” – nyilatkozta András Imre, A Közösségért Alapítvány ügyvezetője.
A MOL Gyermekgyógyító programot A Közösségért Alapítvány szervezi a MOL Románia által biztosított anyagi keretből. A pályázatot először 2009-ben írták ki olyan nonprofit szervezetek, illetve civil szervezetek (alapítványoknak, egyesületeknek) és egyházi szervezetek számára, amelyek a program célkitűzésének megfelelő tevékenységeket folytatnak.
Azok a pályázatok támogathatók, amelyek élménypedagógiai módszereket alkalmaznak: csoportterápiát, pozitív élményeket feldolgozó, az élmények személyes megélését célzó terápiát vagy művészetterápiát (vizuális eszközökkel, zenével, egyéni és csoportos kreatív önkifejezési tevékenységekkel).
Az eddigi négy kiírás során a MOL Románia 72 olyan pályázatot támogatott közel 1,2 millió lejjel, amelyek összesen több mint 6.600 gyerek megsegítését szolgálták.
A 2013-as pályázati kiírást október 9-én hirdették meg, a pályázatok benyújtásának határideje november 9. volt. Egy civil szervezet legfeljebb 20.000 lej értékű összegű támogatásban részesülhet előfinanszírozás formájában, a rendelkezésre álló teljes pénzalap 300.000 lej.
A 2013. évi kiírás zsűrijében Violeta Stan főorvos, a Temesvári Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem tanára, Mugur Ciumăgeanu, a Román Pszichiátriai Egyesület alelnöke, Roxana Morun, a Román Televízió temesvári stúdiójának szerkesztője, Sorin Predescu pszichológue, egyetemi tanársegéd, a Temesvári Nyugati Egyetem Pszichopedagogiai Központjának igazgatója, és Tar Gyöngyi, Hargita Megye Közegészségügyi Igazgatóságának ügyvezető igazgatója vett részt.